آنژیوپلاستی عروق کرونری چیست؟

آنژیوپلاستی عروق کرونری چیست؟

آنچه می خوانید

آنژیوپلاستی روشی است که فضای بیشتری را در داخل شریان ایجاد می کند که در داخل آن پلاک ایجاد شده است. پزشک شما از یک بالون کوچک برای فشار دادن پلاک به دیواره شریان استفاده می کند تا خون بتواند از طریق شریان شما عبور کند. اغلب، آنها همچنین یک استنت یا لوله را در داخل فضای تازه باز شده قرار می دهند تا آن را باز نگه دارد.

آنژیوپلاستی که به آن آنژیوپلاستی بالونی نیز گفته می شود، روشی است که شریان ها را باز می کند تا خون راحت تر از آن عبور کند. پزشکان از این روش کم تهاجمی در نقاط تنگ در شریان‌ها استفاده می‌کنند، جایی که پلاک فضای داخل شریان را خیلی باریک می‌کند یا آن را مسدود می‌کند.

آنژیوپلاستی عروق کرونری چیست؟

چه کسانی نیاز به آنژیوپلاستی دارند؟

افرادی که بیماری عروق کرونر یا حمله قلبی دارند ممکن است نیاز به آنژیوپلاستی عروق کرونر داشته باشند. آنژیوپلاستی همچنین در سایر قسمت‌هایی از بدن که دارای شریان‌های باریک یا مسدود هستند، مانند گردن، بازوها و پاها، کلیه‌ها و لگن نیز استفاده می‌شود. آنژیوپلاستی اجازه می دهد تا خون بیشتری از شریان بسیار باریک یا مسدود شده با پلاک عبور کند. این بدان معنی است که اندامی که شریان به آن می رسد، پس از آنژیوپلاستی، خون بهتری دریافت می کند.

آنژیوپلاستی چه چیزی را درمان می کند؟

آنژیوپلاستی آترواسکلروز (مجموعه ای از پلاک های ساخته شده از چربی و کلسترول) را در شریان های شما در چندین مکان مختلف بدن درمان می کند.

بیماری عروق کرونر. آنژیوپلاستی عروق کرونر، یا مداخله عروق کرونر از راه پوست، می تواند به شما کمک کند اگر شریان کرونری باریک یا مسدود شده دارید که قلب شما را از دریافت اکسیژن مورد نیاز خود باز می دارد و باعث درد قفسه سینه و یا حمله قلبی می شود.

بیماری آترواسکلروز: آنژیوپلاستی را در شریان های اصلی بازوها، پاها و لگن درمان می کند.

بیماری شریان کاروتید: آنژیوپلاستی می تواند انسداد شریان های گردن را درمان کند. اگر مغز شما اکسیژن کافی دریافت نکند، در صورت عدم درمان، می توانند منجر به سکته مغزی شود.

بیماری مزمن کلیوی: هنگامی که پلاک در شریان های کلیه شما جمع می شود، بر میزان اکسیژنی که می تواند به کلیه شما برسد تأثیر می گذارد. گاهی اوقات آنژیوپلاستی شریان کلیه، می تواند کمک کننده باشد.

آنژیوپلاستی چقدر رایج است؟

آنژیوپلاستی عروق کرونر یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای درمان بیماری هایی است که ذکر شد.

قبل از آنژیوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

پزشک شما معمولاً از شما می خواهد چند ساعت قبل از عمل آنژیوپلاستی نوشیدنی یا غذا خوردن را متوقف کنید. شما می توانید بسته به موقعیت خود، برای انجام عمل آنژیوپلاستی خود از نیم ساعت تا چند ساعت برنامه ریزی کنید.

در بیمارستان، لباس بیمارستان را می پوشید. شما باید به پزشک خود بگویید چه داروهایی مصرف می کنید و چه آلرژی هایی دارید. پزشک شما یک IV در بازوی شما قرار می‌دهد تا دارویی به شما بدهد که به شما آرامش می‌دهد. همچنان باید به سؤالات پزشک پاسخ دهید. همچنین در داخل IV خود دارویی دریافت خواهید کرد که از لخته شدن خون در بدن شما جلوگیری می کند.

در طی آنژیوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

این توضیحات در مورد آنژیوپلاستی عروق کرونر است، اما پزشک متخصص آنژیوپلاستی را به روشی مشابه در سایر قسمت های بدن شما انجام می دهند. با این حال، آنها ممکن است کاتتر را از طریق شریان متفاوتی نسبت به قلب وارد کنند.

پزشک شما یک کاتتر یا لوله را از طریق پوست شما وارد رگ خونی در مچ دست یا کشاله ران شما می کند. آنها از دارو استفاده می کنند تا از ورود لوله به بدن شما جلوگیری کنند.

با اشعه ایکس برای کمک به یافتن راه، یک متخصص قلب، کاتتر (لوله) را از طریق رگ‌های خونی شما حرکت می‌دهد تا به شریان کرونری مسدود شده یا باریک شما برسد. هنگامی که آنها رنگی را از طریق کاتتر آزاد می کنند تا رگ های خونی شما را راحت تر ببینند، ممکن است برای مدت کوتاهی احساس گرما کنید.

هنگامی که آن ها به منطقه مشکل می رسند، پزشک شما یک سیم و یک کاتتر دیگر (یک کاتتر بالون) که یک بالون بسیار کوچک در انتهای آن دارد قرار می دهد.

در طی آنژیوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که بالون را باد می کنند، پلاک را از مسیر خارج کرده و به کناره دیواره شریان می برد. این اقدام راه را برای عبور خون باز می کند. شریان کرونر باریک شما مانند یک واگن مترو شلوغ است که مردم راهرو را مسدود کرده اند.

 برای اینکه مردم بتوانند از راهرو عبور کنند، دیگران باید به دیوارها نزدیک شوند. بالون کاتتر مانند یک تیم فوتبال است که همه را مجبور می کند به کنار واگن مترو بروند تا بتوانند از راهرو عبور کنند. سپس پزشک شما معمولاً یک استنت، یک داربست توخالی کوچک ساخته شده از فلز قرار می دهد. استنت قوی تر از بالون، شریان را پس از برداشتن بالون باز نگه می دارد.

استنتی که پزشک شما بعد از قرار دادن در شریان شما آن را منبسط کرده و در موقعیت خود قفل می‌کند، مدت‌ها پس از انجام آنژیوپلاستی در داخل شریان شما باقی می‌ماند. بسیاری از استنت ها دارای یک پوشش دارویی هستند که به جلوگیری از باریک شدن مجدد شریان شما کمک می کند.

اگر بیماری شریان محیطی دارید، ممکن است پزشک شما از بالونی استفاده کند که پوشش دارویی خود را به دیواره سرخرگ منتقل می کند. پس از بیرون آوردن بالون، دارو در شریان باقی می ماند.

ممکن است زمانی که پزشک شما بادکنک را باد می کند کمی احساس ناراحتی کنید، اما زمانی که بادکنک را خالی می کند این ناراحتی از بین می رود. پزشک شما بادکنک را پس از اینکه کار خود را انجام داد، تخلیه می کند. بالون را می توان چند بار در همان نقطه یا در شریان مسدود شده دیگری در بدن باد کرد.

با استفاده از آنژیوگرافی قلب (تصاویر اشعه ایکس از رگ های خونی شما)، پزشک شما می تواند میزان جریان خون شما قبل و بعد از آنژیوپلاستی را مقایسه کند تا ببیند تا چه اندازه خوب کار می کند.

بعد از آنژیوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

پزشک شما کاتترها را بیرون آورده و از یک بانداژ برای پوشاندن محلی که کاتترها وارد پوست شما شده اند استفاده می کند. ممکن است احساس کنید کسی روی زخم فشار می آورد تا خونریزی را متوقف کند.

مزایای آنژیوپلاستی

خطر کمتر و هزینه کمتری نسبت به روش جراحی دارد.

شما فقط یک زخم از جایی که کاتترها بودند و یک زخم کوچکتر از IV خود خواهید داشت.

در صورت نیاز، پزشک می تواند در طول آنژیوپلاستی یک استنت قرار دهد تا جای زخم یا کبودی کمتری داشته باشید.

زمان نقاهت بعد از آنژیوپلاستی چقدر است؟

برای بهبودی پس از آنژیوپلاستی، باید چندین ساعت یا حتی یک شب در بیمارستان بمانید. پزشک به شما می گوید که به چه داروهایی نیاز دارید و تا چه حد می توانید پس از آنژیوپلاستی فعال باشید. شما باید از کسی بخواهید که شما را از بیمارستان به خانه برساند زیرا تزریق بیهوشی داشته اید.

در خانه استراحت کنید و مایعات بنوشید. تا 24 ساعت آینده به خودتان فشار نیاورید. ممکن است پس از عمل آنژیوپلاستی نیاز به مصرف داروهایی مانند آسپرین یا سایر رقیق‌کننده‌های خون داشته باشید. اگر پزشک شما داروهای رقیق کننده خون را تجویز کرده است، مهم است که آنها را طبق دستور مصرف کنید. هیچ دوزی را از دست ندهید. اگر فکر می کنید باید مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید، باید قبل از انجام این کار این تصمیم را با پزشک خود در میان بگذارید.

دکتر بهاره جهانشاهی

دکتر بهاره جهانشاهی

متخصص قلب و عروق

فلوشیپ تصویربرداری قلب و عروق
عضو انجمن قلب اروپا
عضو انجمن آترواسکلروز ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *