انواع بیماری های قلبی کودکان

انواع بیماری های قلبی کودکان

آنچه می خوانید

بیماری های قلبی زمانی که برای بزرگسالان اتفاق می افتد، بسیار ما را ناراحت می کند، اما با ناراحتی خبر بیماری قلبی برای کودکان قابل قیاس نیست.

خردسالان امکان دارد به انواع مختلفی از بیماری های قلبی مبتلا شوند. نارسایی قلبی مادرزادی، عفونت هایی که ویروسی هستند و قلب را هم تحت تاثیر خود قرار می دهند. همچنین بیماری هایی که در مراحل بعدی زندگی کودک و طفولیت او را درگیر خواهند کرد مانند سندروم ها و بیماری های ژنتیکی.  

خبر مسرت بخش این است که با پیشرفت علم پزشکی و فناوری های جدید در این زمینه، خیلی از کودکان مبتلا به انواع بیماری های قلبی می توانند به زندگی عادیشان بازگردند. در ادامه به توضیح انواع بیماری های قلبی کودکان می پردازیم.

بیماری قلبی مادرزادی

این نوع از بیماری های قلبی کودکان، در واقع مشکلاتی هستند که کودکان با آن ها متولد می شوند. در خیلی از کشورها، تقریبا یک درصد از نوزادان به این نوع بیماری مبتلا هستند که شامل بیماری های زیر می شود:   

 • نارسایی‌های قلبی مانند تنگی دریچه آئورت
 • سندرم هیپوپلازی چپ قلب، در این بیماران نیمه چپ قلب آن ها  به اندازه کافی رشد نکرده است.
 • مشکلاتی که به سوراخ های قلب مرتبط هستند، به خصوص روی دیواره های قلب و در میان رگ های خونی خارج شونده از قلب کودک، شامل موارد زیر هستند:
 • نقص دیواره بین ‌بطنی
 • نقص دیواره بین‌ دهلیزی
 • مجرای شریانی باز
 • تترالوژی فالوت که شامل چهار نوع نارسایی قلبی است:
 • وجود سوراخ در دیواره بین‌ بطنی کودک
 • وجود مسیر باریک بین بطن راست و سرخرگ ریوی کودک
 • ضخیم بودن بدنه سمت راست قلب
 • آئورت جابجا شده
بیماری قلبی مادرزادی

 نارسایی های مادر زادی قلبی امکان دارد تاثیر طولانی مدت روی سلامتی کودکان داشته باشند. این نوع از بیماری های قلبی در کودکان اغلب با عمل جراحی، کاتتر، دارو و در موارد حاد بیماری، با پیوند زدن قلب معالجه می شوند. بعضی از کودکان تا آخر عمر خود باید تحت مراقبت و درمان باشند.   

بیماری آترواسکلروز

بیماری آترواسکلروز یا تصلب شرائین، نوعی بیماری قلبی است که در آن بیمار دچار تجمع چربی و پلاک های دارای کلسترول در رگ های خونی است. با زیاد شدن این چربی ها، رگ ها باریک و سفت می شوند که این احتمال ایجاد لخته های خونی و حمله های قلبی را بالا می برد. اغلب چندین سال طول می کشد تا این مشکل بوجود آید و احتمال ابتلای کودکان و نوجوانان به آن خیلی کم است.    

اما، چاقی، بیماری قند، فشار خون و سایر مشکلات سلامت، موجب بالا رفتن احتمال ابتلا به این عارضه قلبی در کودکان می شوند. توصیه پزشکان این است که کودکانی که دچار مسائل زمینه ای هستند از جمله داشتن پیشینه بیماری های قلبی، دیابت ارثی، اضافه وزن و چاقی، به صورت منظم و دوره ای تحت آزمایش های فشار خون و کلسترول قرار بگیرند.

در چنین وضعیتی، رژیم درمانی اغلب شامل یکسری تغییرات است که در سبک زندگی فرد از جمله بیشتر ورزش کردن و رژیم خاص غذایی اعمال می شود.    

آریتمی قلبی

آریتمی قلبی به معنای ضربان نامنظم و غیر طبیعی قلب است که باعث می شود قلب به خوبی خون را در رگ ها پمپاژ نکند. برای کودکان امکان دارد آریتمی های مختلفی اتفاق بیافتد:

 • ضربان قلب بالا یا تاکی کاردی در واقع  شایع‌ترینِ آن در بین کودکان، تاکی کاردی فوق بطنی  است.
 • ضربان قلب کم یا برادی کاردی
 • سندرم کیوتی
 • سندرم وُلف-پارکینسون-وایت

علائم آریتمی اغلب شامل موارد زیر است:

 • داشتن ضعف
 • احساس خستگی
 • داشتن سرگیجه
 • غش کردن
 • مشکل در غذا خوردن

معالجه این نوع عارضه قلبی به نوع آریتمی و اثر آن بر سلامت کودک بستگی دارد.

آریتمی قلبی

 سندروم کاوازاکی یا سندروم جلدی

این بیماری در واقع نوعی بیماری نادر است که معمولا کودکان را درگیر می کند و می تواند باعث تورم در رگ های خونی از جمله در دست ها، پاها،لب ها، دهان و گردن شود. علاوه بر این، ممکن است موجب تب و تورم در غدد لنفاوی گردد. تا کنون محققان موفق نشده اند علت بروز این بیماری را کشف کنند.   

این بیماری در خیلی از کشورهای جهان، دلیل ایجاد یک چهارم از بیماری های قلبی عروقی در کودکان است و بیشتر مبتلایان سنی کمتر از 5سال دارند.

شیوه درمان بیماری به شدت آن بستگی دارد و به طور معمول با تزریق فوری گاما گلوبولین و یا آسپرین انجام می شود. در بعضی موارد مصرف کورتون از بوجود آمدن مشکلات بعدی پیشگیری می کند. کودکان مبتلا به این بیماری معمولا به مانیتورینگ مادام‌العمر برای بررسی شرایط  و وضعیت قلبی شان نیازمند هستند.

سوفل قلب

سوفل قلب در واقع صدایی غیر طبیعی است که موقع عبور خون از دریچه های قلب، رگ های خونی نزدیک قلب و بخش های مختلف قلب ایجاد می گردد و اغلب بی خطر است و در موارد خاصی ممکن است علامتی برای وجود مشکلات قلبی عروقی باشد.  

این عارضه ممکن است به دلیل بیماری های قلبی مادرزادی، کم خونی یا تب باشد. اگر این صداها در قلب کودک تشخیص داده شود پزشکان آزمایشاتی را تجویز خواهند کرد تا از سلامت قلبی اش مطمئن شوند. در صورتی که این عارضه به دلیل وجود مشکل قلبی خاصی نباشد، خود به خود حل خواهد شد، ولی اگر از بیماری قلبی خاصی بوجود آمده باشد باید حتما درمان شود.     

التهاب آب‌شامه یا پریکاردیت

این عارضه وقتی اتفاق می افتد که کیسه یا غشاء دور قلب (پریکارد) عفونی شده یا دچار تورم شود. با زیاد شدن مایع بین دو لایه، توانایی قلب در پمپاژ و خون رسانی کاهش پیدا می کند. پریکاردیت ممکن است به دلیل جراحی به منظور اصلاح یک نارسایی قلبی مادرزادی یا عفونت های باکتریایی و یا بیماری های بافت همبند مثل لوپوس اتفاق بیافتد. شیوه درمان این نوع بیماری به شدت بیماری، وضعیت جسمانی و سن کودک بستگی دارد.  

بیماری روماتیسم قلبی

باکتری استرپتوکوک که باعث گلودرد میکروبی و تب اسکارلت می شود، اگر درمان نشود می تواند باعث روماتیسم قلبی هم بشود.  

این بیماری می تواند تا حد زیادی باعث آسیب های همیشگی دریچه های قلب و عضلات آن گردد. آمار های بدست آمده نشان می دهد تب روماتیسمی در کودکانی در رنج سنی 5تا 15 سال اتفاق بیافتد. اما علائم روماتیسم قلبی، حدودا 10 تا 20 سال پس از آن مشاهده می شود.  این نوع تب روماتیسمی و عوارضی که با خود به همراه دارد در بعضی کشور ها کمتر رخ می دهد. جالب است بدانید که روش جلوگیری از این عارضه قلبی، درمان گلودرد میکروبی با آنتی‌بیوتیک‌هاست.

آلودگی‌های عفونی

ویروس ها بجز ایجاد مشکلات تنفسی و آنفولانزا ممکن است سلامت قلبی شما را هم به خطر بیاندازد. این نوع عفونت می تواند باعث میوکاردیت یا التهاب عضلات قلب گردد و توان پمپاژ خون در قلب را تحت تاثیر خود قرار دهد.    

این نوع آلودگی های عفونی قلبی اغلب به ندرت اتفاق می افتد و علامت قابل توجهی ندارد. این علائم اگر بروز کنند مانند علائم بیماری آنفولانزا هستند. شیوه های درمانی بکار رفته برای این بیماری همانند شیوه درمان میوکاردیت است.      

دکتر بهاره جهانشاهی

دکتر بهاره جهانشاهی

متخصص قلب و عروق

فلوشیپ تصویربرداری قلب و عروق
عضو انجمن قلب اروپا
عضو انجمن آترواسکلروز ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *